Seznam zájezdů

Jihoafrická republika, č. 140322, poznávací zájezd 2014

...více fotek

Místo: Afrika, ..Jihoafrická republika
Termín: 22.03.2014 - 06.04.2014 (16 dní)
Cena: 82 200,-
hotely, lodge, apartmány mikrobus letecky turistika poznání pozorování zvěře 

Poznejte „Svět v jedné zemi", úchvatnou Jihoafrickou republiku. Utečte před evropskou zimou a užijte si afrického léta. Podívejte se do neskutečného království Lesotha. Poznejte jak neopakovatelně voní a chutná Afrika.

Připravili jsme pro Vás zážitky nabitou cestu během níž na Vás čekají:

* Africké Las Vegas v Sun City a divočina Dračích hor s vodopádem Thugella
* Svět zvířat, safari a přírodní krásy v národních parcích Karoo, Golden Gate, Drakensberg, Pilanesberg...

* Hlavní město pštrosů na světě Oudtshoorn* Největší jihoafrické jeskyně a adrenalinové Adventure tour v Cango Caves
* Nejjižnější místo Afriky Cape Agulhas, Střelkový mys
* Velký bílý žralok, lachtani, kormoráni a písečné duny v Gansbaai
* Cape Town, Stolová hora, Botanická zahrada Kirstenbosch
* Clifton Beach, Camps Beach a koupání s tučňáky na jedinečné Boulders Beach
* Národní park Table Mountain, Cape Point, Mys dobré naděje
* Tržnice Green Point a Waterfront
 

   
 Cena zahrnuje:  
  letecká doprava, doprava po JAR mikrobusem, ubytování ve vybavených apartmánech, vstupy do národních parků, průvodce, inf. materiály, pojištění proti úpadku CK, zdravotní pojištění a pojištění storna
Cena nezahrnuje: stravu
Délka tras: letadlem 20 000 km, autem 4 500 km, pěšky 3 x 5 -15 km
Odletové místo:
Praha
Itinerář zájezdu

1.den: Odlet do Johannesburgu.

2.den: Johannesburg, Nár. park Pilanesberg

Po nočním přeletu Evropy přistaneme v Johannesburgu a přivítá nás africké sluníčko. Přejezd cca 3 hodiny autem zajímavou krajinou severozápadní provincie do Národního parku Pilanesberg v blízkosti Sun City. Ubytujeme se v apartmánových domcích. Po příjemné koupeli v místním bazénu se můžeme těšit na večeři ve zdejší výborné restauraci. Národní park Pilanesberg Jádrem parku je obrovský kráter, který vznikl erupcí sopky před 1200 miliony let. Pilanesberg je jedním z největších sopečných komplexů tohoto druhu na světě. Krása Pilanesbergu se odráží v jeho centrálním jezeru – Mankwe Dam. Během času vymodelovaly vítr a voda nádhernou krajinu se skalními sceneriemi, otevřenými pastvinami, zalesněnými údolími a houštím. Návštěvnicí mají spoustu možností seznámit se s krásami tohoto parku. Je zde téměř 200 km vynikajících cest pro individuální a organizované výlety a profesionální průvodci, kteří Vás mohou doprovázet parkem. Početné posedy a malebné místa pro pikniky umožňují získat také zážitky "out-of-car".

 

3.den: Národní park Pilanesberg a Sun City.

Brzy ráno vyrazíme na Safari v národním parku Pilanesberg. Poprvé během pobytu v Jižní Africe budete mít s trochou štěstí možnost spatřit celou velkou africkou pětku včetně hrocha, žirafy a geparda, slona a k tomu i velmi různorodý ptačí svět. Pojedeme co nejpomaleji a budeme si užívat panenské divočiny, vzácných afrických zvířat a zcela nových zvuků a vůní.

Park vznikl v sedmdesátých letech na území 55.000 hektarů, které původně obývali Tswanové a to díky monumentální Operaci Genesis. Během ní sem byla dovezena vzácná zvířata z celé Afriky.

Po pobytu v krásné přírodě a mezi zvířaty se vydáme opláchnout prach ze safari do obrovského vodního parku světoznámého Sun City. Přes rozhoupaný Most času vstoupíme do ztraceného města (Lost City) a jeho Vodního světa s gigantickou písečnou pláží,dvoumetrovými vlnami, obřími kolmými skluzavkami a vířivkami mezi palmami.Toto bizardní místo se čtyřmi luxusními hotely, kvanty heren a proslulým golfovým hřištěm je přezdíváno africké Las Vegas.

 

4.- 5.den: KwaZulu Natal – nejafričtější provincie Jihoafrické republiky Dračí hory – uKhahlamba/Drakensberg Park - Národní park Royal Natal

Po 7 – 8 hodinovém přejezdu ze Sun City přes hlavní město Jihoafrické republiky ,Pretorii, přijedeme do Dračích hor.

Zde pod vysokým horským hřebenem Dračích hor, na samé hranici s Lesothem podnikneme túru po vyhlášené stezce Tugela Gorge Walk. Během tůry projdeme několik míst s fantastickým výhledem na Amfiteátr a na vodopády Tugela Falls. V Parku Royal Natal strávíme dvě noci. Poté se během asi 3 hodinové jízdy nádhernou krajinou podél hranic s Lesothem přesuneme do Parku Golden Gate Highlands. Dračí hory, (zulusky „hradba oštěpů“) které lemují království Lesotho, jsou nejkrásnější horskou divočinou Afriky. Národní park Royal Natal – v severní částí Dračích hor – je jejich nejzajímavější částí. Hlavním lákadlem je světoznámý „Amfiteátr“, asi 5 km dlouhá a 500 m vysoká skalní stěna. Je to rozhodně jedna z nejúchvatnějších scenerií v Africe.

Nad „Amfiteátrem“ se tyčí vrchol „Mont-aux-Sources“ (Hora pramenů) kde, jak jeho jméno naznačuje, řeka Orange začíná svou dlouhou pouť do Atlantského oceánu. Řeka Tugela, která teče do Indického oceánu, zde svými kaskádami přes přední část Amfiteátru vytváří jeden z nejvyšších vodopádů na světe. Po skalní stěně se řítí téměř 500 výškových metrů. Nejoblíbenější činností v národním parku je nepochybně turistika. Velmi oblíbené je koupání v čistých horských pramenech a piknick na jejich březích.

V Dračích horách je největší koncentrace sanských petroglyfů na světě. V bezprostřední blízkosti hor nejsou žádná větší města ani vesnice. Možná spatříte i obrovského dravce orlosupa bradatého, který kromě dračích hor žije pouze v Himalájích a pohoří Maluti.

 

6.den: Národní park Golden Gate Highlands, Svobodný stát, Pohoří Maluti

Je to jediný národní park na území Svobodného státu. Chráněným územím byl vyhlášen pro svou neobyčejnou krásu nespoutané krajiny zerodovaných pískovcových skal.

Jeho jméno je odvozeno od nádherných stínů zlatých vrchů pískovcových útesů. Zvláště impozantní je Brandwag rock, který se tyčí nad hlavním ubytovacím táborem. Charakteristické jsou žlutě a červeně zabarvené skalní převisy. Na nejvyšší hoře parku Ribbokkop, vám se zatají dech dych ze scenerie červených, žlutých a nachových odstínů a jejich teplých odstínů v předvečer.

Park představuje 11 600 hektárů unikátního horského prostředí, ve kterém žije množství různých savců – black wildebeest (pakůň běloocasý), eland (antilopy), blesbok (buvolec běločelý), oribi, springbok (antilopa skákavá) and Burchell's zebra (zebra Burchellova). Je zde i spousta ptáků, včetně velmi vzácného orlosupa bradatého bearded vulture (lammergeier) a dalších vzácných druhů hnízdících na římsách pískovcových útesů.

 

7. – 11.den: Kimberley, Karoo, Oudtshorn

      V Kimberley si prohlédneme slavnou  „Velkou díru“ (Big Hole).  Výkop připomínající vyústění „potrubí“ z hlubin země, jehož obvod měří asi 1,5 km a jeho hloubka je poloviční, byl v letech 1871 – 1914 nalezištěm diamantů v hodnotě přesahující 14 miliónů karátů. Navštívíme místní muzeum – skanzen, se spoustou zajímavých věcí s přelomu století, expozice vývoje těžby, starý kostel, hospoda, herna, zámečnická dílna, obchody, ….. 

     Karoo – místo, kde k sobě sousedé mají průměrně 30 nebo 40 km daleko…Skutečnou oázou je však Karoo National Park. Bungalovy v kapsko–holandském stylu a stinná tábořiště se zeleným trávníkem zvou k pobytu. Rezervace byla zřízena v roce 1979, aby se zachránil aspoň malý kousekpůvodního Karoo. Vegetace se od té doby dobře zotavila a opět usídlená zvířata – jako nosorožec dvourohý, kapská zebra horská, antilopa losí – se hojně rozmnožila.

    V této části zájezdu se zastavíme v sympatickém Oudtshoornu, „hlavním městě“ pštrosů na světě. Město leží jen 63 km od pobřežní rezervace Wilderness , ale na rozdíl od zimních deštů na pobřeží nabízí po celý rok nádherné slunečné počasí. Překonáme mlhou zahalený průsmyk pohoří Swatberg, projedeme malebným údolím Groefontein s vinicemi a plantážemi chmelu a octneme se na hlavní třídě Oudtshoornu, Baron van Reede Street. Je zde celá řada atrakcí včetně extravagantní možnosti ponoření se v kleci ke krokodýlům během obhlídky místní soukromé velice edukativní zoo .Turistický byznys se ale točí především kolem pštrosů. Někteří odvážlivci na nich dokonce i jezdí závody. Ve městě stojí za zhlédnutí i několik viktoriánských rezidencí a paláců z období „péřového boomu“ z počátku 20.století.

Vydáme se do jeskynního komplexu Cango Caves. (v khoinském jazyce „mokrá díra“) Jedná se o jednu z nejvyhledávanějších turistických atrakcí v Jihoafrické republice. V předních částech jeskynních prostor žili sanští lovci mnoho tisíc let před bílými osadníky. U vstupu do komplexu je velmi příjemná restaurace. V každém případě doporučujeme nezvolit běžnou hodinovou prohlídku, kterou volí 90 % návštěvníků ve větších skupinách, ale vybrat si mnohem náročnější a nezapomenutelný zážitek tj, zdolání Adventure tour v malých skupinách. Pouze statnější jedinci vynechají poslední nejnáročnější průlezy v téměř kolmých úzkých komínech. Chvílemi se ocitnete úplně sami bez doprovodu v labyrintu hluboko pod zemí. Rychlost tepu se vám zaručeně zvýší na maximum. Místa jako Ďablův komín, Ďablova kuchyně, Ledová kaple, Dopisní schránka nebo Tunel lásky Vám utkví v paměti na dlouhou dobu.

 

12.den: Národní park Cape Agulhas

Magickým nejjižnějším bodem celého afrického kontinentu je Střelkový mys (Cape Agulhas). Je zároveň hranicí mezi Atlantickým a Indickým oceánem. Národní park Agulhas má za cíl chránit více než 2000 unikátních rostlin, podmořských a pobřežních živočichů. Pobřeží kolem střelkového mysu patří k těm nejzákeřnějším v celé Africe. V okolních vodách je pohřbeno kolem 250 lodí a 2500 námořníků, kteří zde v historii stroskotali. Na místě Vás zcela jistě osloví magické světlo a hukot oceánu. Tůňky a jejich odlesky, neustále se měnící barva oblohy, žluto červené skály a pohled za horizont oceánu na jehož konci ve vzdálenosti téměř 7000 mil je již jen Antarktida. Je to místo, které je potřeba vidět a zaznamenat.

Zdejší mohutný červeno bílý maják Agulhas byl postaven v roce 1849 a patří k nejstarším v Jižní Africe. Prakticky až k majáku je nalepena zajímavá nejjižnější africká osada L´Agulhas. Je zde jedna kvalitní restaurace s rybími specialitami, malý obchůdek a několik starších staveb kolem maličkého muzea rybářství. Amatérští rybáři budou jistě s obdivem pozorovat místní drsňáky, kteří stojí s obrovskými pruty po pás mezi skalami a vytahují z vod indického oceánu kapitální kousky. Je neuvěřitelné jak se po několika kilometrech změní pobřeží. Po několika minutách jízdy dojedeme k jedné z nejkrásnějších písečných pláží na Jižní polokouli. Pláž je dlouhá několik kilometrů a doposud odolává masovější turistice. Jsme na konci Afriky…

 

13.den: Cape Town - Jedno z nejhezčích a nejromantičtějších měst na světě

Cesta do Kapského města vede převážně podél oceánu, nabízí neustále řadu zajímavých výhledů a zastávek k focení, ale my budeme spěchat pod Stolovou horu, slavný symbol Kapského města. Kapské město a okolí nabízí nepřeberné množství kvalitních výletů za přírodními krásami, sportem a zábavou. Město a celý Kapský poloostrov jsou výjimečně krásným územím. Kolem města se táhnou nádherné pláže v délce 150 kilometrů. Budeme se snažit ukázat vám během posledních dvou a půl dnů naší cesty po Jihoafrické republice to nejzajímavější z kapského poloostrova.

Ze stolové hory budeme mít jako na dlani celý Kapský poloostrov až za obzor k Mysu dobré naděje. Výhled na atlantské pobřeží, pobřeží Falešného zálivu , Dvanáct apoštolů a Robben Island, Na kterém strávil Nelson Mandela téměř 20 let. Kdo si bude chtít zvýšit adrenalin na maximum, může si slanit 1000 metrů kolmo dolů na nejvyšší komerčně využívané stěně na světě. Na stolovce si na terase zdejší restaurace dáme lehký oběd a drink. Pokud dodržíme časový harmonogram, navšívíme po návratu ze stolové hory snad nejproslulejší botanickou zahradu na světě Kirstenbosch National Botanical Gardens. V roce 2004 byla jako první bot.zahrada na světě zahrnuta pod ochranu UNESCA. V této nejstarší a největší africké botanické zahradě nyní roste více než 22000 rostlinných druhů.

 

14.den: Cape Town, Národní park Cape Peninsula , Cape Point , Mys dobré naděje

Poslední nedělní den v Africe bude opět nabitý zážitky. Ráno alespoň na chvíli je možné navštívit největší africkou tržnici s neopakovatelnou atmosférou na Green Pointu. Za rozumné peníze se zde dají nakoupit zajímavé suvenýry. Další cesta povede pod Lví Hlavou a podél See Pointu.Možná uvidíme i pověstnou oblačnou čepici nad Stolovou horou. Budeme projíždět podél zátok s nádhernými písečnými plážemi na jejichž okrajích jsou velká skaliska. Přes elitní čtvrť Clifton Beach dojedeme na Camps beach,s nejluxusnějšími penziony a proslulou písečnou „First Beach“. Projedeme čtvrt Camps Bay s nejdražšími africkými pozemky a neuvěřitelnými výhledy na Atlantik. Poté se zastavíme na vyhlídce nad Hout Bay a vjedeme na jednu z nejkrásnějších pobřežních cest na celém světě Chapmans Peak Drive. Z horských serpentin vjedeme do údolí a klidné osady Nordhoek Beach. Zdejší pláž je ideální na procházky a jízdu na koni. Přesuneme se k pobřeží Falešného zálivu a přes Muizenberg, jehož proslulou pláž vyhledávají nejlepší surfaři a kiteboardisté. Ve dvacátých letech minulého století zde pravidelně surfovala Agatha Christie. Projedeme Simon´s Townem, ve kterém je hlavní Jihoafrická námořní základna. Odtud je to již kousek k unikátní pláži Boulders Beach. Je to jediné místo na světě, kde se můžeme vykoupat v nádherné písečné zátoce mezi obrovskými balvany spolu s veselými tučňáky brýlovými.Po Boulders bude následovat několik nádherných výhledů a vstup do Table Mountain National Parku. Kapský poloostrov je unikátním místem. Na ploše menší než 500 kilometrů čtverečních roste téměř 2.300 rostlinných druhů. Je to dvakrát tolik než ve Velké Británii.

Z parkoviště obleženého paviány u restaurace „Two Oceans“ se vydáme na zhruba dvouhodinovou procházku k Mysu dobré naděje a zpět. Hustým fynbosem budeme ostře klesat. Projdeme nad jedinečnou písečnou pláží s obrovskými vlnami „Diaz Beach“ až na špici vysoké skály nad Mysem dobré naděje. Na tomto výjimečném místě budeme pozorovat široké hradby vln oceánu jak se tříští o pobřeží kolem mysu. Po prudce se svažující stezce se spustíme až k označení Mysu. Cestou se seznámíme s roztomilým Damanem Kapským. V předvečer se vrátíme do Kapského města, zastavíme se v turisty vyhledávaném Waterfrontu.

 

15. - 16.den: Odlet z Cape Town, přílet do Evropy

Mapa zájezdu