Seznam zájezdů

Srí Lanka, č. 141017, poznávací zájezd 2014


Místo: Asie, Srí Lanka
Termín: 17.10.2014 - 28.10.2014 (12 dní)
Cena: 52 600,- Kč
hotely, lodge, apartmány polopenze mikrobus letecky poznání 

 

Délka tras: letadlem 21 000 km, autobusem či mikrobusem 1100 km
Počasí: vzduch 20 - 30 °C
Nástupní místo: Praha
Cena zahrnuje: letecká doprava Praha - Kolombo - Praha (včetně poplatků), 9x ubytování v hotelích*** až****, 9x polopenze, pojištění proti úpadku CK, cestovní pojištění včetně pojištění storna zájezdu, víza, doprava klimatizovaným busem či mikrobusem, český průvodce, informační materiály
Cena nezahrnuje: vstupy, nápoje
 
Itinerář zájezdu

1. - 2. den: Odlet z Prahy. Přílet na Srí Lanku, přivítání na letišti, transfer do Kolomba. Prohlídka města a nákupy. Veřeče a přenocování v Kingsbury Hotel, Kolombo.

Kolombo je největším městem ostrova a komerčním průmyslový a kulturním centrem Srí Lanky. Nalézá se na západním pobřeží ostrova a společně se Sri Jayawardenepura Kotte (které je oficiálním hlavním městem Srí Lanky) tvoří aglomeraci, která je sídlem Srí Lanského parlamentu. Je to rušné a velmi živé město, kde se snoubí moderní životní styl s koloniálním nádechem architektury.

Co navštívit: Národní Museum, Galle Face Green, Chrám Gangarama & jezero Beira, Park Viharamahadevi, Holandské muzeum v Kolombu & Holandské nemocnice, Národní Zoologické zahrady,  Dehiwala, BMICH, Starý parlament, Nákupní centra


3. den: Po snídani v hotelu transfer do Anuradhapury. Prohlídka města Anuradhapura. Večeře a přenocování v Palm Garden Village Anuradhapura.

Království Anuradhapura, pojmenované po svém hlavním městě, bylo prvním královstvím starobylé Srí Lanky. Bylo založeno roku 377 př. n.l. králem Pandukabhaya a jeho moc se brzy rozrostla po skoro celé zemi, pouze čas od času se objevila nějaká nezávislá území, speciálně když království začínalo ztrácet svou moc. Během Anuradhapurského období byl místní král považován za vládce celé země a Buddhismus hrál silnou roli jak v kultuře, právu a metodách vlády. Ke změnám došlo až za vlády Devanampiya Tissa a následně po přivezení relikvie Buddhova zubu na Srí Lanku.

 

4. den: Po snídani odjezd do Dambully. Výstup na skalní pevnost Sigiriya. Večeře a přenocování v Green Paradise, Dambulla.

Dambulla je větší město umístěné v distriktu Matale, Centrální provincii, 148 km severo-východně od Kolomba a 72 km severně od Kandy. Díky svému umístění je významlou křižovatkou a centrem produkce zeleniny na Srí Lance. Hlavní atrakce jsou tu největší a nejzachovalejší jeskynní chrámový komplex Srí Lanky a Mezinárodní Kriketový stardion Rangiri Dambulla, který byl postaven za pouhých 167 dní. Okolí se také může pyšnit největším horským pásmem s nalezišti růženínů v jihovýchodní Asii, lesem Iron Wood, kde naleznete hustou vegetaci Srí Lanského národního stromu Naa, který je tomuto ostrovu také endemicky a buddhistickým klášterem Na Uyana Aranya. 

Skalní pevnost Sigiria - Král Kasyapa nechal postavit tento palác na vrcholu osamocené skály jako obranou pevnost a také nechal její boční strany vyzdobit barevnými freskami. Na malé plošině v půli výstupu nahoru nechal vystavět bránu v podobě obrovského lva, od které se také odvozuje název celé památky - Sîhãgiri, Lví Skála. Po králově smrti bylo místo opuštěno a následně do 14. století sloužilo jako buddhistický klášter. Sigiriya je v současné době Kulturní památkou UNESCO, Srí Lankou považována za 8.div světa a je jednou z nejlépe zachovalých ukázek starobylého územního plánování.

 

5. den: Snídaně v hotelu. Následně prohlídka starobylého města Polonnaruwa. Fakultativně - Jeep safari v národním parku Minneriya. Večeře a přenocování v Green Paradise, Dambulla.

Polonnaruwa je halvním městem Distriktu Polonnaruwa v Severo-Centrální Provincii. Město se dělí na dvě části - Nové město Kaduruwela a staré město Polonnaruwa, které je pozůstatkem starobylého královského osídlení. Druhé nejstarší srílanské království bylo vyhlášeno králem Vijayabahu I. který porazil v roce 1070 nájezdníky jménem Chola a sjednotil tak celou zemi pod vládou jediného a místního panovníka. Starobylé město Polonnaruwa bylo vyhlášeno Světovou památkou UNESCO.

 

6. den: Po snídani přejezd do Kandy. Po cestě návštěva Skalního chrámu. Návštěva zahrad bylin a koření. Odpoledne odpočinek v hotelu. Večeře a přenocování ve Suisse Hotelu, Kandy.

Kandy je významným, druhým největším městěm na Srí Lance, ležícím v Centrální provincii. Bylo posledním sídlem éry králů na ostrově. Nachází se v srdci centrální pahorkatiny na Kandyjské plošině, která protíná oblast tropických plantáží, hlavně čaje. Město je důležitým náboženským centrem, protože je domovem Chrámu relikvie Buddhova Zubu (Sri Dalada Maligawa), jednoho z nejposvátnějších míst Buddhismu na světě. Celé městě bylo roku 1988 vyhlášeno kulturní památkou UNESCO.

Co navštívit: Posvátný Chrám relikvie Buddhova Zubu, Královské botanické zahrady, Peradeniya, Národní muzeum Kandy, Jezero v Kandy, Kulturní taneční show, Museum drahokamů, Centrum dřevořezby, umění & řemesel.

 

7. den: Snídaně v hotelu. Návštěva Královských Botanických zahrad, Peradeniya. Prohlídka města včetně návštěvy Chrámu relikvie Buddhova Zubu. Večer návštěva Kulturní taneční show. Večeře a přenocování ve Suisse Hotel, Kandy.

Chrám relikvie Buddhova Zubu - Sri Dalada Maligawa se nachází v komplexu královského paláce starobylého Království Kandy, které bylo také posledním srílanským královstvím. Relikvie Buddhova Zubu hrála významnou roli v místní politice na řízení celé země. Chrám je také hlavním důvodem proč byl městu udělen status památky UNESCO.

Královské botanické zahrady, Peradeniya jsou k nalezení 5,5  km západně od Kandy a každoročně je navštíví 2 milliony návštěvníků. Jejich sbírky obsahují více jak 4000 druhů rostlin včetně orchidejí, koření, léčivých bylin a palem. Nejproslavenější je právě kolekce orchidejí a také přidružené Národní srílanské Herbarium. Celková plocha zahrad je 0,59 km², nachízí se v nadmořské výšce 460 m.n.m.  a každoročně je potká přibližně 200 deštivých dní.

Národní muzeum v Kandy se nachází v palácovém komplexu hned vedle Chrámu Zubu. Primární exhibice je umístěna v budově Palle Vahala, která původně sloužila jako královský harém. Sekundární exhibice se nachází v hlavní palácové budově.


8. den: Po snídani odjezd do Nuwara Eliye. Po cestě návštěva čajové plantáže a výrobny čaje. Prohlídka města Nuwara Eliya. Večeře a přenocování v Jetwing St´Andrews, Nuwara Eliya.

Nuwara Eliya je město v pahorkatině Centrální Provincie a jeho jméno se dá přeložit jako "město an plošině (stolová země)" nebo "město světla". Jeho přezdívkou je však Malá Anglie, protože v jeho podobě je hluboko otištěná britská kultura a architektura z doby kolonialismu. Jedná se o nejdůležitější oblast Srí Lanky pro pěstování čaje a nalezneme zde také srílanskou nejvyšší horu Pidurutalagala.

9. den: Po snídani odjezd od Národního parku Yala. Po cestě návštěva chrámu Sita Amman. Večeře a přenocování v Elephant Reach, Yala.

Národní park Yala je nejnavštěvovanějším a druhým největším národním parkem Srí Lanky, skládá se z 5 bloků, ze kterým dva jsou v současné době přístupné veřejnosti a pokrývá 979 km². roku 1900 byla Yala označena jako Přírodní rezervace a společně s Willpattu byla roku 1938 vyhlášena prvním národním parkem Srí Lanky. Park je proslaven hlavně rozmanitostí druhl divokých savců, ale je i důležitou oblastí pro ochranu vodních a tažných ptáků. Vyskytují se zde stáda slonů, je možné zahlédnout leopardy, medvědy pyskaté a další.

10. den: Snídaně v hotelu. Jeep safari v Národním parku Yala. Následně přesun do Galle. Večer prohlídka města Galle. Fakultativně - Návštěva Korálového útersu Hikkaduwa. Večeře a přenocování v Lady Hill, Galle.

Galle je čtvrtým největším městem Srí Lanky, které se nachází na jihozápadním výběžku ostrova, 119 km od Kolomba. Jeho původní název z období před příjezdem Portugalců v 16.st. zní Gimhathithth. Tehdy bylo město také hlavním přístavem ostrova. Své nejlepší období zaznamenalo v období Holandské kolonizace v 18.století, kdy bylo jeho historické centrum přestavěno do dnešní podoby pevnosti. Pevnost Galle je další ze srílanských památek UNESCO a největší stále stojící pevnost v Asii z dob evropského kolonializmu.

11. - 12. den: Snídaně. Odjezd na letiště a odlet. Přílet do Prahy

Mapa zájezdu