Seznam zájezdů

Skotsko, č. 110508

...více fotek
...videa

Místo: Evropa, ..Anglie, Skotsko
Termín: 08.05.2011 - 23.05.2011 (16 dní)
Cena: 17 500,- Kč
vybavené kempy ve vlastních stanech mikrobus trajekt, loď turistika poznání 

Přestože Skotské podnebí je značně nestálé, Skotsko samo je zcela zaslouženě vyhledávanou zemí. Najdete zde totiž takřka vše, po čem běžný turista touží. Od mírně zvlněné krajiny u hranic s Anglií až po větry ošlehané nehostinné ostrovy lemující jeho západní a severní pobřeží. Většina jeho území je až překvapivě snadno dostupná, a to i odlehlá jezera, údolí a pohoří Highland, které leží ani ne dvě hodiny cesty od Edinburghu a Glasgowa.

Délka tras: mikrobusem 6 500 km, pěšky 5x 5-20 km, lodí 180 km
Počasí: vzduch 10 - 17 °C, deštivěji než u nás
Nástupní místo: Brno
Cena zahrnuje: doprava mikrobusem, trajekty, ubytování v kempech ve vlastních stanech, průvodce, informační materiály. Vyžadujeme zdravotní připojištění (není v ceně).
Itinerář zájezdu

1. – 2. DEN: Brno - Londýn

Přejezd České republiky, Německa, Belgie… Odpoledne příjezd na pobřeží kanálu La Manche do francouzského Calais, nalodění na trajekt, přes Doverskou úžinu (v nejužším místě širokou pouhých 32 km) plavba do anglického přístavního města Dover, vyhlášeného svými bílými křídovými útesy.

3. DEN: Londýn

Ráno přesun do centra hlavního města Velké Británie, devítimiliónového Londýna, města o rozloze téměř 50 x 50 km. Bude potřeba zakoupit lístek na místní dopravu, cca 6 GBP.

Je toho zde k vidění tolik, že necelý den na prohlídku stěží může stačit. Návštěva nejcharakterističtějších londýnských pamětihodností - nábřeží řeky Temže s budovou Parlamentu a slavným Big Benem v hodinové věži. Blízko Parlamentu leží budova Westminsterského opatství, nejvýznamnější církevní stavba Londýna, Parlament Street, Downing Street, kde v č. 10 sídlí britská vláda a o kousek dál na Whitehall, s kasárnami královské jízdní gardy (Horse Guards) , Trafalgar Square s 55 m vysokým památníkem admirála Nelsona, Buckinghamský palác. Toto dnes hlavní sídlo britské královské rodiny je sice pro veřejnost nepřístupné, ale je možnost se podívat alespoň na stráže v tradičních vysokých medvědích čepicích.

4. – 5. DEN: Edinburgh

Edinburgh je univerzitní město ve Velké Británii. Nachází se ve Skotsku, jehož je také hlavním městem. Leží na východě země, na pobřeží Severního moře, u zálivu Firth of Forth. Edinburgh je, spolu s Glasgow, administrativním a kulturním centrem Skotska, kde zasedá Skotský parlament a kde se každoročně koná tradiční festival, mezinárodní filmový festival a třeba také Edinburgh Military Tattoo. Město každoročně navštíví na 13 miliónů turistů. Dominantou tohoto historického města je zdejší hrad, Arturovo sedlo a Scott Monument. Edinburghu byl přidělen titul královské město ve 12. století, kdy byl ještě součástí hrabství Střední Lothian. Dnes je Edinburgh samostatná správní jednotka a to od roku 1929. Město se vyznačuje chladným a větrným podnebím (převážně v zimních měsících), díky němuž se vžil název „Athény severu“. Dle posledního sčítání, žije ve městě 477 380 obyvatel.

Hlavním a největším lákadlem města je jeho majestátní hrad, který se nad ním tyčí. Postaven na skále vysoké 135 metrů, k němu vede strmá, zato však nadmíru zajímavá cesta. Na hradě lze spatřit kromě skotských korunovačních klenotů a Stone of Destiny, také nejstarší budovu hradu - kostel sv. Markéty (St. Margarets Chapel), Muzeum válek (National Museum of Scotland) a několik dalších zajímavostí. Pod vchodem do hradu je Rozhledna, jejíž součástí je Camera Obscura, která umožňuje tak trochu jiný pohled na svět, díky své šikovně seskládané sbírce zrcadel a čoček.

6. – 8. DEN: Lochnagar, Loch Muick, Fort Augustus

Nádherná túra na horu Lochnagar 1 155 m n.m., popř. procházka v okolí jezera Loch Muick, návštěva palírny whisky. Průjezd okolo nejznámějšího jezera Loch Ness a zastávka v malebném městečku Fort Augustus.

9. – 10. DEN: Orkneje

Čarovné orknejské souostroví, ležící pouhých 10 km od severního pobřeží, je drahokamem v koruně skotské turistiky. Sedmnáct ze sedmdesáti těchto ostrovů je obydlených a na malebném pobřeží jsou i 300 m vysoké útesy, zvedající se z bílých písčitých pláží. Na Orknejích jsou stopy prehistorického osídlení, jaké nikde jinde neuvidíte. Zdejší kamenné zdi odolávaly po 5 000 let nepřízni podnebí. Pazourkové nástroje ze Skara Brae, tumba v Maes Howe a menhiry vytvářející tajemné prostředí a nabízející záblesk poznání náboženství, života i umírání lidí od dávných časů. Orkneje lákají současnou civilizací; objevíte ji v živé kultuře, vyjádřené jemnou kuchyní, lákavými nálevnami, upovídanými obyvateli…

11. – 12. DEN: Isle of Skye

Hrad Eileen Donan (film Highlander). Přes most na ostrov Skye v souostroví vnitřních Hebrid. Kouzelná příroda s útesy, vodopády, jezery… Centrum ostrova město Portere s úzkými uličkami a barevnými domky.

13. DEN: Ben Nevis, Glasgow

Výstup na nejvyšší horu Velké Británie Ben Nevis (1 344 m n.m.), nádherné jezero Loch Lomond a přes největší město Skotska Glasgow…

14. – 16. DEN: Glasgow - Brno

Odjezd ze Skotska do jižní Anglie, trajektem zpět do Francie… do České republiky.

Mapa zájezdu